Jak na zavlažování zahrady

Pokud chcete mít krásnou zelenou zahradu, musíte věnovat pozornost i její zálivce. Vzhledem k vysokým cenám vodného a stočného je vhodnější zalévat zahradu užitkovou vodou (mimo to nejsou vlastnosti pitné kohoutkové vody pro závlahu rostlin ideální). Pokud nemáte na svém pozemku studnu, nejlepším řešení problému s vodou je plastová jímka.

Podzemní plastové nádrže

Podzemní plastové jímky jsou velmi elegantním řešením akumulace užitkové vody vhodné pro zavlažování vašeho pozemku. Plastová jímka se umísťuje pod zem a neruší tedy kompozici vaší zahrady. Při použití čerpadla, které případně napojíte na zavlažovací systém, vznikne sofistikovaná soustava, díky které se vaše zahrada v létě nepromění v poušť. Podzemní jímka se umísťuje v blízkosti domu, voda je do nádrže sváděna z okapů.

Nadzemní plastové jímky

Další možností, jak akumulovat dešťovou vodu k zalévání vaší zahrady, je instalovat na pozemek nadzemní plastovou jímku. Tento způsob sice není tak elegantní jako použití podzemní plastové jímky, může být však vhodný pro menší pozemky a při absenci čerpadla nabízí vyšší uživatelský komfort při nabírání vody.

Výhody použití dešťové vody

Dešťová voda má často lepší chemické vlastnosti, než voda studniční. „Dešťovka“ se svými vlastnostmi blíží destilované vodě, je minimálně znečištěná a měkká, její použití je všestranné jak na zahradě, tak i v domácnosti. K zalévání zahrady je dešťová voda ideální. Kromě toho, že výrazně odlehčí vašemu rozpočtu (pokud k zalévání používáte pitnou kohoutkovou vodu), neobsahuje chlor, který je pro rostliny agresivní. Další nevýhodou kohoutkové vody je její vysoká tvrdost, způsobená nejčastěji solemi hořčíku a vápníku. Pokud jste někdy v letním období zalévali pitnou tvrdou vodou, jistě jste si všimli, že po odpaření tekutiny zůstane na listech rostlin bílý prášek. Jsou to výše zmíněné soli, které mohou narušit buněčnou strukturu rostliny a způsobit vysychání buněčné vody – rostliny i přes pravidelnou zálivku žloutnou a schnou.

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
Řekni o tom svým přátelům!

Odpovědět