Vybíráme turistické boty

Bot určených pro sport existuje mnoho druhů, typů a značek. Najdeme speciální boty určené pro konkrétní druh sportu, například pro tenis, squash, box, cyklistiku atd. My se tentokrát budeme věnovat botám, které jsou určeny pro turistiku.

Turistické boty

Na výběru turistických bot velmi záleží. Špatně vybraná bota může udělat z výletu nezapomenutelný zážitek – nezapomenutelný v tom nejhorším slova smyslu. Výběr určitého typu turistické obuvi závisí na terénu, ve kterém se budete pohybovat a na vaší kondici. Obecně platí, že čím horší terén, tím pevnější boty. Čím lepší kondice, tím měkčí boty – tím je myšleno, že řada zkušených a zdatných turistů si i ve vysokých horách vystačí s outdoorovými nebo trekkingovými botami.

Typy turistické obuvi

Turistické sandály – vhodné pro nenáročný terén

Outdoorové boty – chůze po nezpevněných cestách, lehké turistické boty

Trekkingové polobotky – střední zátěž, možno použít i jako městské boty

Trekkingové pohorky – určené pro střední zátěž po celý rok – kromě zimního období

Pohorky – boty pro vysokohorskou turistiku

Zimní pohorky – boty pro vysokohorskou turistiku v zimních obdobích

Skelety – boty pro horolezce

Z uvedených typů turistické obuvi je nejpoužívanější outdoorová a trekkingová obuv.

Turistické boty by měly vaše nohy udržet v suchu a teple, k tomu napomáhají tzv. membrány – jednou z nejznámějších a nejpoužívanějších je membrána GORE-TEX, která je nepromokavá a zároveň vysoce prodyšná, je odolná i vůči mrazu a mechanickému namáhání, tudíž má dlouhou životnost.

Boty pro indiány

Jistě znáte indiánský běh – tento způsob pohybu kombinuje běh s chůzí a opravdu ho používali indiáni při přesunování na dlouhé vzdálenosti. Tato metoda je mimo jiné velmi vhodná pro běžce začátečníky, které může samotný běh odradit svojí náročností. Je pravdou, že indiáni běhali většinou bosí, my však nejsme indiáni a řešením jsou multifunkční boty. Je to obuv, která svými parametry vyhovuje jak běhu, tak i chůzi. Důležitým faktorem, který byste měli při výběru multifunkční obuvi sledovat je tzv. „running index“, který se uvádí v procentech. Running index určuje, jestli je bota vhodnější pro běh nebo chůzi. Například R.I. 25 % znamená, že konkrétní bota je vhodná spíše pro chůzi a běh na kratší vzdálenosti, R.I. 50 % značí, že bota je svými parametry vhodná pro rovnoměrnou kombinaci běhu a chůze. Multifunkční boty můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách se sportovním vybavením, mezi ty kvalitnější patří například multifunkční boty Tecnica (Italie).

Kolik stojí kvalitní sportovní boty

Cena sportovních bot závisí na několika faktorech. Jedním z nich je konkrétní druh sportu, pro který je bota vyvinuta. Dalším faktorem je použitý materiál – čím kvalitnější, tím je bota dražší, svoji roli hraje i značka (výrobce) sportovních bot. Cena kvalitních sportovních bot se může pohybovat od cca 2 000 Kč až po desetitisíce. Tuto částku si ale nemůže dovolit utratit každý. Jednou z výhod, kterou nám výrobci kvalitní sportovní obuvi nabízejí je to, že každým rokem představí novou kolekci svého zboží. Produkty z loňské kolekce bývají často zlevňovány, a to je přesně čas pro nás – milovníky kvality, kteří za ni nechtějí – nebo nemohou – utratit horentní sumy. Takže rada zní: sledujte výprodej sportovní obuvi, rozhodně ušetříte.

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
Řekni o tom svým přátelům!

Odpovědět